How things used to be.
Kevin was able to buy all those groceries for only about $20. Back then you could buy a bottle of Tide Laundry detergent, a bottle of Downy Fabric Softener, a bottle of bleach, a TV dinner, a loaf of name brand bread, a carton of eggs, a gallon of milk, and a package of army men for only about $20. It'd be way more in today's world. Especially in Illinois where I live and where the movie takes place. Though I live in Southern Illinois.
share